10 častých chýb pri investovaní

Autor: Nikola Ivanov | 24.11.2020 o 9:48 | (upravené 24.11.2020 o 13:06) Karma článku: 1,05 | Prečítané:  146x

Každý má právo na omyl. No nezaslúži si ľútosť, keď po zistení omylu v ňom ostáva. Zopár mojich postrehov.

1.Pozeranie na cenu a nie na hodnotu

Známi výrok Warrena Buffetta ´´ cena je to čo zaplatíš a hodnota to čo dostaneš´´ by mal byť alfou a omegou každého investora. Uvediem jednoduchý príklad ako uvažuje mnoho investorov na jednoduchom príklade. Predstavte si, že by som Vám ponúkol 100€ bankovku len za 20€. Ponúkajú sa dve odpovede. Odpoveď číslo jeden : Len 20 €? To je blbosť. A odpoveď číslo dva : To fakt? Len 20 €? Veď to je zisk 80€. To beriem!!! Predpokladám, že ste odpovedali odpoveďou číslo dva. To je samozrejmé, to dá logiku. No ruku na srdce, čo sa týka investovania. Tam človek stráca toto uvažovanie a v mnohých prípadoch pozerá len na cenu a nie na hodnotu akcie. A počuť slová tipu : Microsoft za 215€? To je drahé!, Amazon za 3095€? Bol by som blázon aby som to kúpil, General Electric len za 8,74€? Super cena sem s ním. To ako keby ste mali na výber si kúpiť Audi za 1000€, kávu za 100€ a hod dog za 50€. A poviete si ... hmmm ten hod dog je 20 krát lacnejší ako ta Audi-nka. Ten hod dog je sakra lacný. A pritom zo zrejmých dôvodov je najvýhodnejšia ponuka automobil s tým budete asi súhlasiť. No je zaujímavé, že ľudia pri investovaní zahodia tento model a pozerajú sa len na cenu. Jeden z hlavných dôvodov prečo je tomu tak je, že ľudia nevedia ako vypočítať hodnotu podniku.

 

2.Slepo nasledujúci guru

Veľa investorov nemajú svoj plán investovania, svoju stratégiu. A preto navštevujú rôzne semináre, blogy, youtube kanály. Snažia sa nájsť svätý grál, ďalšiu horúcu novinku ktorú im niekto prezradí. Tým nechcem povedať, že mám niečo proti guru. No predtým než začnem niekoho nasledovať a kopírovať ho, by si bolo dobré zodpovedať par otázok.

1.Prečo investoval do akcií?

2.Aké bolo ocenenie keď nakupoval daný titul?

3.Koľko percent má v akciách?

4.Aký je jeho investičný horizont pri investovaní do akcií?

5.Ak príde k poklesu, bude dokupovať dané tituly?

6.Ak bude dokupovať ďalšie tituly, mám na to rovnaký rozpočet?

7.V ktorom okamihu predáva akciu?

Tieto otázky by mali viesť k stanoveniu Vašej stratégie. Lebo väčšina ľudí čo slepo investuje tam kam guru, pri 10% poklese dostáva záchvat paniky.

 

3.Zamerané iba na výnosy z dividend

Účel investovania je vybudovať bohatstvo a zbaviť sa finančných investícií (aspoň to je môj názor). Ak máte iba 10 000 € - aj slušný 5% dividendový výnos vám dá iba 500 € ročne. To je veľmi málo na to aby ste žili finančnú nezávislosť či slobodu. Keď však máte 100.000 € , kde vám 5% dividendový výnos dáva 5000 € ročne, čo je pre väčšinu ľudí celkom slušná suma pasívneho príjmu.  No predstavte si, že vyplatené dividendy reinvestujete. Účinok zloženého úročenia však nie je výhradný len pre reinvestovanie dividend - môže ho uskutočniť aj samotný podnik.

Pozrime sa napríklad na Facebook. Facebook neposkytuje svojim akcionárom žiadne dividendy, namiesto toho reinvestujú peniaze späť do podnikania - takto môžu rozvíjať svoje podnikanie.

Uvidíte, že podniky sú z finančného hľadiska ako stroj na zarábanie peňazí. Predstavte si, že ste riaditeľom takéhoto stroja na peniaze, do ktorého vložíte 100 € a získate 200 €. Čo by ste urobili so svojimi 200 €?. Znova máme na výber z dvoch možnosti. Prvá možnosť : Vau 200 €, rozdajme tieto peniaze naším akcionárom a odmeňme ich. Alebo druhá možnosť : Vau 200 €, investujme týchto 200 € späť do nášho podnikania a zarobme 400 €. Takto sa môžeme ešte viac odmeniť. Ak ste si vybrali prvú možnosť, potom ste zjavne nezodpovedným generálnym riaditeľom, pretože odopierate svojim akcionárom rast spoločnosti! No chcem zdôrazniť, že nehovorím, že spoločnosti, ktoré vyplácajú dividendy, sú zlé spoločnosti. To určite nie. Tým chcem len povedať, že by sme nemali naše investičné rozhodnutia zakladať iba na tom, či spoločnosť alebo fond vypláca dividendy. Pretože rast spoločnosti je to, čo urobí finančne slobodným a nie dividendy.

 

4.Panický predaj pri poklese

Toto je ďalšia častá chyba medzi začiatočníckymi investormi, keď v panike predávajú svoje portfólia, len kvôli tomu, že poklesli ceny akcií. Ak sme si splnili domácu úlohu a pochopili sme kvalitu podnikania. Tak pokles cien akcií je úžasná príležitosť ako naplniť naše portfólio väčším množstvom podielových jednotiek za rovnakú investovanú sumu. Vráťme sa na začiatok, k naším 100 €. Ktoré som Vám predal za 20 €. Jednalo sa o jednoznačne super obchod. No na druhý deň by som sa ešte raz rozhodol znížiť cenu o polovicu za svojich 100 €. Na rovných 10 €. Čo by ste robili? Asi by ste si nepovedali. Och mal som ja ešte deň počkať. No pravda je taká, že ako trh je nevyspytateľný, také nevyspytateľné sú aj moje rozhodnutia. A nemali ste možnosť vedieť ako sa na druhý deň rozhodnem. Ak ste pochopili investovanie, tak viete, že máte znova vytiahnuť peňaženku a kúpiť mojich 100 € za 10 €. To dá zdravý rozum, no je zaujímavé, že pri investovaní majú ľudia tendenciu zdravý rozum zahodiť.

 

5.Mentalita „Všetko alebo nič“

Myslenie hráča. Pamätám si ako mi raz jeden známi, ktorý je veľký fanúšik do kryptomien, vravel o veľkej príležitosti do novo vytvorenej kryptomeny. A nie je šanca na neúspech, určite to pôjde hore. A zo žartu som mu povedal. Počuj keď si si tak istý svojím tvrdením prečo nepredáš všetko čo máš, dom, auto, nábytok a nekúpiš za všetky získané peniaze tú novú kryptomenu? Iba na mňa vytreštil oči a vyhŕklo z neho. Čo si blázon? A odrazu to jeho určite, nebolo určite. Existuje veľa ľudí, ktorí investujú na základe emócií a rečí, a nechcú si nechať ujsť odplávať loď. A vstupujú s mentalitou „all-in“. Neinvestujte s pocitom, že sa nikdy nebudete mýliť a že nejako máte Bohom danú schopnosť vyberať vrcholy a dná trhu. S týmto myslením vaše portfólio čakajú len problémy.

 

6.Aktívne sledovanie akciového trhu

Pamätám si, že keď som začal investovať, mal som tendenciu vyťahovať neustále telefón a otvárať aplikáciu OCP, aby som sa len pozrel na pohyby cien akcií. Mysliac si, že keď sa na to budem pozerať dosť dlho, dokážem ovládať ceny pohybov na trhu pomocou sily očí. Teraz sa mi určite smejete ako i ja svojmu mladšiemu ja :D. No veľa začínajúcich investorov ma túto tendenciu. Treba si uvedomiť, že trh v krátkodobom horizonte je ruleta, ale z dlhodobého hľadiska to je váha. Ak máte schopnosť myslieť dlhodobo, krátkodobé výkyvy trhu by vás nikdy nemali obťažovať. Ak trh skutočne poklesne, malo by vás to skutočne vzrušiť, pretože to znamená, že skutočne prichádzajú príležitosti nakupovať za rozumné ceny.

 

7.Myslenie, že nízky pomer PE <12 je lacný

Pokiaľ ide o ocenenie akcií, je pre mňa prekvapujúce, keď ľudia stále hovoria napríklad: Táto spoločnosť alebo toto ETF má pomer P/E 25? To je 25-násobok ich zárobkov! Je to tak drahé! Ak zostaneme iba pri nákupe spoločností alebo fondov s nižším pomerom PE, pretože sme si mysleli, že je to lacné, nakoniec kúpime veľa nekvalitných spoločností. Pozrime sa napríklad na spoločnosť akou je Facebook. Pomer P/E FB nikdy nebol nižší ako 12. Cena akcií sa však v priebehu času neustále rastie, pretože ich výnosy sa neustále zvyšujú.

 

8.Predaj akcií príliš skoro

Mnoho ľudí robí túto chybu, že namiesto skorej ziskovosti si vezme skoré zisky. Dôvod, prečo chcú mať skoré zisky, je ten, že sa neustále obávajú poklesu cien akcií. Poučenie? Majte definovaný investičný plán a buďte pripravení na kvalitné spoločnosti či fondy. Niektorým nemusí vyhovovať čakanie na ich portfólio, a preto nakoniec svoje portfólio predajú skôr. No ako sa hovorí trpezlivosť ruže prináša.

 

9.Zmätený z toho, že či ste obchodníkom alebo investorom

Niektorí investori si myslia, že investujú, aj keď v skutočnosti obchodovali. Tu je niekoľko oznamovacích signálov, že skutočne obchodujete a neinvestujete:

 

  1. Vaše portfólio nie je ničím iným ako cena akcií, a nie obchodom, ktorý v skutočnosti zarába peniaze

  2. Nemáte šajnu o tom, ako podniky vo vašom portfóliu vlastne vytvárajú príjmy

  3. O svojich akciách máte krátkodobý prehľad, zvyčajne menej ako rok, niekedy dokonca mesiac.

Nenaznačujem, že obchodovanie je zlé. Obchodovanie a investovanie sú jednoducho dva rôzne spôsoby, ako zarobiť peniaze z akciového trhu. Kľúčová myšlienka je, keď sa rozhodnete pre obchod, pochopte, či sa správate ako obchodník alebo investor. Pretože každý z nich má iný plán vstupu a výstupu.

10. Kontrolný zoznam nedostatku investícií

To je na vašej investičnej ceste absolútne kľúčové. Aj keď ste obchodník, je nevyhnutné, aby ste mali kontrolný zoznam, aby ste sa uistili, že robíte správne obchody. Môžete uvažovať o tom, že budete mať kontrolný zoznam investícií, napríklad mať vo svojom portfóliu vrátnika. Vrátnik, ktorý bráni všetkým nekvalitným investíciám vstúpiť do vášho investičného portfólia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo robiť, ak sa covidom nakazíte po prvej dávke očkovania?

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

Avizoval bomby v nákupných centrách. Zbavili ho obvinenia

Anonym sa hlásil ako kastrát. Našli uňho aj detské porno.

Cynická obluda

Noví podporovatelia koalície

Ktohovie ako si chlapci náckovia vyrátali svoje odstavenie od vodcu, ale asi im to už začína dochádzať.


Už ste čítali?